Specyfika zawodu adwokata

Strona główna -> Teksty -> Specyfika zawodu adwokata

Specyfika zawodu adwokata
Adwokat to zawód szanowany i przynoszący znaczne korzyści majątkowe, oczywiście jeśli jest prawidłowo wykonywany. Większości z nas kojarzy się on od razu z występowaniem w sądzie, jednak nie tylko tam adwokat wypełnia swoje obowiązki. Posiada on szereg innych kwalifikacji i zanim dojdzie tak naprawdę do rozprawy, wypełnia jeszcze wiele innych obowiązków wobec klienta, niż samo jego reprezentowanie w sądzie. 

Wykonywać zawód adwokata mogą jedynie osoby, które zostały wpisane na listę adwokatów przez Okręgową Radę Adwokacką. Nie jest łatwo się na nią dostać, wiąże się to z robieniem aplikacji a następnie zdawaniem wielu egzaminów i konkursów. Jednak specjalista z dziedziny prawa musi posiadać określoną wiedzę oraz kompetencje, dlatego ten zawód jest aż tak trudny do zdobycia. Zawód ten jest również uważany za wolny, więc nie może on się zatrudnić w kancelarii adwokackiej na umowę o pracę. Zazwyczaj zakładają oni własne kancelarie albo wchodzą w spółki. W tym zawodzie jest jednak bardzo duża konkurencja, stąd ciężko jest samemu wystartować z własnym biznesem. Należy posiadać dość duży wkład własny, a także włożyć dużo wiele pracy w to, by wyrobić sobie renomę. 

Jeśli chodzi o obowiązki adwokata to przede wszystkim udziela on porad prawnych klientom w ramach posiadanej specjalizacji, sporządza opinie i dokumenty prawne, reprezentuje przed sądem swoich klientów, broni oskarżonych o przestępstwa, a także występuje w ich imieniu przed organami administracji, jak i innymi instytucjami. Jego praca wiąże się z dużym zdyscyplinowaniem, zaangażowaniem i szukaniem najlepszych rozwiązań dla danego klienta. Musi on stanąć na wysokości zadania, aby dobrze spełniać swoją rolę. Adwokat musi również być osobą komunikatywną, dobrze się wysławiać i wypowiadać, ponieważ w sądzie od jego sposobu zaprezentowania sprawy i klienta zależy bardzo wiele. Poza tym nie może on ulegać presji ani nadmiernie się stresować. Tylko wówczas będzie kompetentny i godny zaufania.

Podobne artykuły

Wyjeżdżając za granicę wielu Polaków boryka się z problemami natury prawnej. Niejednokrotnie też zupełnie nie wiedzą gdzie zgłosić się po pomoc. Jednak w dobie Internetu powstaje wiele serwisów prawnych, na których znaleźć można szereg pr

Zobacz całość: Serwisy prawne dla Polaków za granicą
Polscy obywatele mieszkający w UK także mogą liczyć na uzyskanie porady prawnej - zapraszamy do artykułu!

Zobacz całość: Pomoc prawna dla polaków w UK
Każdy polski pracownik ma swoje prawa w UK, które muszą być respektowane przez pracodawcę.

Zobacz całość: Prawa pracowników w UK
Każde zajęcie, które wykonujemy narażone jest na to, że ulegniemy w tym czasie jakiemuś urazowi. Jeżeli pracujemy w Polsce, nie musimy przejmować się kwestiami związanymi z uzyskaniem później odpowiedniego odszkodowania fina

Zobacz całość: Formalności związane z uzyskaniem odszkodowania w UK